Bogaty Polak, biedny Polak. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej / Andrzej Fesnak

Tani hosting

Zawartość

Opis
Ebook Bogaty Polak, biedny Polak. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej / Andrzej Fesnak

Książka "Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej" z serii Bogaty Polak, biedny Polak.

Prawdopodobnie jedyna dostępna na rynku publikacja, która w tak praktyczny i zrozumiały sposób podchodzi do tematyki edukacji finansowej i pomnażania pieniędzy i stawania się zamożniejszym.

Być może pomyślisz sobie „Ja milionerem? Jasne...” i uznasz to za niemożliwe. Natychmiast w swojej głowie znajdziesz spory zapas przekonań, które będą tę myśl podsycać, chociażby takich: „Przecież jestem humanistą”, „Nie dam sobie rady w tych wszystkich obliczeniach związanych z finansami”, czy też „I tak nie mam czego odkładać”.

Możesz też zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby pieniądze ZROZUMIEĆ i stworzyć system, w którym zaczną one dla Ciebie pracować. ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Pomoże Ci w tym dr Andrzej Fesnak, EFC®, autor książki, który do tej pory swoją wiedzę przekazywał tylko i wyłącznie na szkoleniach, na które wstęp kosztował średnio 1500 zł. Teraz masz możliwość zdobycia unikatowej wiedzy finansowej przedstawionej w niezwykle praktyczny i zrozumiały sposób.

Doktor Fesnak pisze o sobie tak: „Jestem  humanistą z tytułem doradcy finansowego i będę udzielał Ci porad tak, abyś jechał bezpiecznie do finansowej niezależności”.  

Posłuchaj, co mówi Andrzej Fesnak o pieniądzach w ramach ogólnopolskiej akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach", której jest współtwórcą:

"Jeśli jesteś jedną z tych osób, które ciężko pracują, a które ciągle mają za mało pieniędzy, to – uwierz mi – tym, co sabotuje Twoje cele finansowe, to Twoje głęboko skrywane, ograniczające przekonania. Być może pojawiły się one w Tobie już w dzieciństwie (i tak jest najczęściej), a być może dopiero w życiu dorosłym. Nie ma to znaczenia – ważne jest tylko to, że dopóki nie zdasz sobie z nich sprawy, dopóki nie zmierzysz się z nimi, dopóty Twoje finanse będą wyglądały tak, jak wyglądają. Poradź sobie z nimi w pierwszej kolejności, a następnie zacznij działać!

Czy czytałeś pierwszą książkę z serii "Bogaty Polak, biedny Polak”: "Jak o pieniądzach myślą bogaci i dlaczego biedni robią błąd, myśląc inaczej”? Jeśli nie, możesz zapoznać się z nią w pierwszej kolejności albo zamówić je obie teraz, ponieważ książka, której opis właśnie czytasz, może wywrócić Twoje dotychczasowe życie do góry nogami (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), dając Ci praktyczne narzędzia służące do pomnażania pieniędzy i gotowe rozwiązania. Jeśli natomiast nie pozbędziesz się negatywnych przekonań, niewiele osiągniesz.

Andrzej Fesnak - Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy

800 000–1 500 000 zł - tyle możesz zyskać na planowaniu  finansów osobistych.

Dlaczego planowanie finansów osobistych jest ważne i jak to możliwe, że aż o tak dużych pieniądzach rozmawiamy? Z obserwacji dra Andrzeja Fesnaka - doradcy finansowego EFC®, z relacji uczestników jego kursów, seminariów i szkoleń, z opowiadań innych doradców finansowych wynika, że:

Członkowie przeciętnej rodziny, której dochód wynosi 3000–5000 zł, tracą razem 800 000–1 500 000 zł w ciągu całego życia.  Dlaczego tak jest? To oczywiste! Ta kwota to suma:

 • przepłaconych podatków,
 • przepłaconych odsetek,
 • kar finansowych,
 • nieodzyskanych odsetek od kredytów,
 • niezrealizowanych zysków z powodu błędnych decyzji finansowych.

Dzięki planowi finansowemu możesz te pieniądze po prostu mieć! Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na zapoznanie się z tym, jak to zrobić. Zdobądź praktyczną wiedzą o tym, co konkretnie robić i jak działać, aby zarobione przez Ciebie pieniądze (bez względu na ich ilość) nie przeciekały Ci przez palce ani się nie marnowały! Poznaj gotowy plan finansowy, który naprawdę się sprawdza i pozwala na DZIAŁANIE.

Zobacz, co na temat planowania finansowego mówi autor książki, dr Andrzej Fesnak w akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach":

Najważniejszą na świecie firmą, która doprowadzi Cię do dobrobytu, jesteś Ty sam

Pytanie tylko, czy jesteś już gotowy na to, aby być zamożnym?

Przekonaj się sam, czy wolność finansowa to coś, co do Ciebie przemawia i coś, co chcesz w życiu osiągnąć. Nie każdy musi być bogaty i kontrolować swoje finanse - być może Ty też należysz do ludzi, którzy wolą mieć mało i niczego nie kalkulować. Nic na siłę!

Jeśli jednak kiełkuje w Twojej głowie myśl, że chciałbyś, aby pieniądze nie były problemem, a narzędziem do realizacji marzeń, już dziś podejmij ku temu działania. Pamiętaj, że jeśli sam nie planujesz swoich finansowych spraw, to inni planują swoje życie i swoje sprawy przy Twojej pomocy. Inni korzystają z Twojej siły nabywczej i Twoich pieniędzy. Dlatego też zdarza Ci się, że robisz to, czego nie planowałeś. To jak nieproszeni goście w domu — psują plan, a wstyd Ci ich wyrzucić! Jeśli nie planujesz zamożności — trudno Ci będzie ją uzyskać. Jeżeli nie lubisz jeździć na łyżwach — czy wybierasz się na lodowisko? Jeśli nie lubisz opery — czy chodzisz tam? Jak często kupujesz ostrą musztardę Dijon, jeżeli nie lubisz jej jeść?

Czego konkretnie dowiesz się z publikacji „Jakie DECYZJE FINANSOWE podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, DZIAŁAJĄC INACZEJ”?

 • Część I - Jaka jest nasza postawa? - mówi o tym, co myślimy o pieniądzach, jak o nich uczymy i jak się nimi posługujemy, czego uczy nas szkoła, jakie błędy popełniamy sami.
 • Część II - Podstawy i rola planowania finansowego - omawia podstawy planowania finansowego. Na jakie etapy finansowe podzielić życie każdego człowieka, jak ujmować siebie w procesie planowania. Podaje przykłady, jak należy analizować sytuację oraz z jakich elementów powinien składać się plan finansowy.
 • Część III - Na czym stoimy? - poświęcona jest zagadnieniom analizy sytuacji wyjściowej, podaje przykłady, jak powinien wyglądać budżet rodzinny, jak praktycznie sprawdzać, czy się stajemy zamożni, jak można rozporządzać finansami rodziny.
 • Część IV - Co trzeba zaplanować? - pokazuje najważniejsze produkty, mechanizmy i działania, które mogą doprowadzić do zamożności lub katastrofy finansowej. Omawia, jak tworzyć plan edukacyjny, pokazuje, jak korzystać z kredytów, jak finansować nieruchomości, jak chronić życie i majątek. Podaje zasady tworzenia planu emerytalnego oraz jak zaplanować i zdobyć niezależność finansową.
 • Część V - Jak kontrolujemy – pokazuje praktyczne mechanizmy własnych działań. Pokazuje również, jak w kontrolowaniu finansów pomoże komputer finansowy. W rozdziale tym są zawarte również rady na każdy dzień miesiąca, które służą temu, aby zdobyć niezależność finansową.

Czy także należysz do osób, które uważają, że „do emerytury jest jeszcze czas, pomyślę o tym później”?

Przeczytaj, co myśli o tym dr Fesnak, EFC®:

Jeśli już zdajesz sobie z tego sprawę, że jeśli chodzi o emeryturę z ZUS-u czy z OFE, to nie możesz czuć się w żadnym wypadku pewnie, mam złą wiadomość — będzie jeszcze gorzej, niż sobie wyobrażasz. Nie dlatego, że polski rząd jest nieudolny, głupi i zły, ale dlatego, że problemów demograficznych nie przeskoczy się w tak łatwy sposób.

Prawda jest zatem gorzka, a na dodatek jest to niesprawiedliwe i to bardzo:

 • Możesz nie mieć w ogóle emerytury, bo Ci nie przysługuje.
 • Jeżeli już będziesz mieć emeryturę z ZUS-u, to będzie minimalna i na pewno mniejsza, niż myślisz i oczekujesz.
 • Otrzymywana emerytura z ZUS-u nie wystarczy Ci na normalne życie. Za dużo, żeby umrzeć, ale za mało, żeby żyć.
 • Tylko Ty możesz zmienić to odpowiednim działaniem.

Czy wiesz, że inwestując systematycznie zaledwie 100 zł miesięcznie,  możesz mieć 637 678,02 zł na emeryturze?

Aby pokazać Ci, że biorąc sprawy w swoje ręce, możesz zapewnić sobie godziwą emeryturę, spójrz, proszę, na poniższy przykład tego, w jaki sposób samodzielnie, inwestując systematycznie zaledwie 100 zł miesięcznie, możesz mieć 637 678,02 zł na emeryturze.

Jak to możliwe? Zakładając, że nie należysz do osób, które uważają, że „do emerytury jest jeszcze czas, pomyślę o tym później”, wiesz, że kluczowe jest to, aby zacząć działać jak najszybciej. W naszym przykładzie zaczynamy inwestować zaledwie 100 zł miesięcznie (przyznasz, że jest to kwota, na którą możesz sobie pozwolić?) przez 40 lat (czyli powiedzmy w wieku 25 lat). Zakładając dla bezpieczeństwa zysk na poziomie 10% (o tym, dlaczego jest to absolutnie realny i bezpieczny zysk, dowiesz się m.in. z naszej akcji — można mieć o wiele więcej, ale także wiąże się to z większym ryzykiem), kwota ta, dzięki procentowi składanemu, rośnie do wielkości 637 678,02 zł.

Co daje Ci taka kwota w wieku 65 lat? Wyobraź sobie, że dalej inwestujesz te pieniądze, pobierając jednak co roku rentę kapitałową. Przy dalszym inwestowaniu na 10%, jest to dokładnie 5 313,98 zł miesięcznie. To jest Twoja własna, wypracowana przez całe życie emerytura. I to wówczas, gdy inwestujesz zaledwie 100 zł miesięcznie. Wyobraź sobie, co by było, gdyby inwestować więcej?

Ale jest jeszcze druga strona medalu. Im później zaczniesz, tym większych pieniędzy będziesz potrzebować, aby uzyskać kwotę, która da Ci sensowny zysk na emeryturze. Dla przykładu, jeśli „obudzisz się” w wieku 30 lat, to masz już tylko 35 lat na zbieranie na emeryturę. Te same 100 zł po 35 latach zamiast 40, daje już zaledwie 382 827,67 zł. Wystarczy nawet ROK (34 lata zamiast 35) i już jest tylko 345 393,44 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokonywać takich obliczeń, ale co ważniejsze, jak zaplanować swoją emeryturę już teraz, zapraszam do przeczytania mojej książki. - dr Andrzej Fesnak

Pamiętaj, że to, co znajdziesz w książce "Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej", rozjaśni Ci wizję finansów. Dowiesz się, co to znaczy żyć bez planu finansowego. Zobaczysz i przeczytasz, ile Cię to kosztuje. Dzięki wielu czytelnym przykładom finansowym poznasz skutki braku planu. Odkryjesz, ile mógłbyś mieć, jeśli już TERAZ zmienisz pewne nawyki i zastosujesz działania, które w praktyce wykorzystują ludzie zamożni i bogaci. Możliwe, że część tych działań już realizujesz nawet nieświadomie. Dzięki książce "Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej" wejdziesz na kolejny poziom swojej finansowej edukacji. To niezwykle cenna inwestycja, bo już niebawem przekonasz się, że wiedza w tej materii potrzebna Ci będzie przez całe życie.

"To wiedza ze szkoleń wartych 1500 zł, teraz dostępna w książce"

Teraz, gdy już wiesz, co takiego może dać Ci ta wyjątkowa książka, pozostaje tylko zdecydować, czy taka wiedza Tobie konkretnie się przyda. Myślę, że ktoś, dla kogo nie było to interesujące, nie doczytałby do tego miejsca, dlatego wybierz teraz wersję, złóż zamówienie i dokonaj płatności, a już za kilka minut możesz zdobywać wiedzę, która do tej pory była dostępna tylko na szkoleniach za 1500 zł, które dr Andrzej Fesnak prowadził w Warszawie i w wielu innych miastach Polski.

Oczywiście nic nie musisz. Możesz nadal borykać się z problemami. Jak mawiał światowej sławy statystyk, ekspert zarządzania jakością i twórca japońskiego sukcesu gospodarczego William Edwards Deming: "Nie musisz się zmieniać. Przetrwanie nie jest obowiązkowe".

Spis treści

Spis treści ebooka "Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej"

 • Wstęp
 • Część 1. Jaka jest nasza postawa?
 • Jakiej postawy uczą nas w szkole?
 • Jakie są główne grzechy finansowe?
 • Co wiemy o inteligencji?
 • Co to jest inteligencja finansowa?
 • Część 2. Podstawy i rola planowania finansowego
 • Jakie są etapy życia finansowego?
 • Czy jesteś ważny?
 • Jak analizujemy sytuację?
 • Jak rozumieć planowanie finansowe?
 • Część 3. Na czym stoimy?
 • Na co wydajemy, czyli budżet rodzinny
 • Czym jest wartość netto?
 • Jak powinny wyglądać finanse rodziny?
 • Część 4. Co trzeba zaplanować?
 • Co daje plan edukacyjny?
 • Jak mądrze korzystać z kredytów?
 • Jak finansować nieruchomości?
 • Jak powinieneś chronić życie?
 • Jakiej ochrony ubezpieczeniowej potrzebujesz?
 • Po co Ci plan emerytalny?
 • Co to jest niezależność finansowa?
 • Część 5. Jak kontrolujemy?
 • Żeglujemy czy dryfujemy, czyli jak kontrolować plany finansowe?
 • W czym pomoże Ci komputer finansowy?
 • 31 Złotych Reguł, które pomagają osiągnąć niezależność finansową
 • Zakończenie
Opinie

Książkę Andrzeja Fesnaka należy uznać za niezwykle udane przedsięwzięcie wydawnicze. Jest po prostu strzałem w dziesiątkę. Wprowadza ona nas krok po kroku w praktyczny świat finansów osobistych. Robi to w niezwykle przyjazny i prosty sposób, pozwalając zrozumieć przesłanki różnych decyzji finansowych i ich skutki dla naszego budżetu osobistego. Obudowana jest mnóstwem przykładów, historii i historyjek. W wyniku ich lektury nawet najbardziej skomplikowane sprawy stają się proste. Książka warta polecenia dla wszystkich, ale zwłaszcza dla ludzi młodych.

Prof. dr hab. Jan Monkiewicz
Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, Zastępca Sekretarza Generalnego The Geneva Association for the Study of Insurance Economics, współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Finansowego Obywateli RP, były prezes PZU oraz Polisy Życie, Człowiek Roku Ubezpieczeń 2008

Jak każdy człowiek urodzony i wychowany w PRL jestem finansową kaleką. W logice kalkulacji finansowych szukam drugiego dna, a metody małych oszczędności przypominają mi lata spędzone na odkładaniu na SKO (na końcu wystarczyło na 2 bilety miesięczne komunikacji miejskiej). Długo myślałam, zanim wzięłam swój pierwszy kredyt i na wszelki wypadek natychmiast go spłaciłam, a mój domowy budżet to do dzisiaj obszar sejsmicznie aktywny i permanentnie zagrożony tsunami. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po książkę Andrzeja Fesnaka, bo Andrzej pisze tak, jak mówi: po prostu i do ludzi. To jeszcze jedna szansa dla takich jak ja na mądre zaplanowanie finansowej przyszłości i godziwą emeryturę. Polecam.

Monika Richardson
prezenterka telewizyjna

Od kilkunastu lat działam na rynku finansowym jako doradca finansowy i biznesowy. Zauważyłam, że chęć do edukacji pojawia się falami. Po powodziach i katastrofach wszyscy interesują się ubezpieczeniami, po ogłoszeniu hossy - inwestycjami i giełdą, a w trakcie boomu nieruchomości - kredytami hipotecznymi. I każdy myśli, że przeczytany wówczas artykuł czy krótki wykład stworzy od razu szansę na miliony. Noe budował Arkę przed potopem, a nie w trakcie. Innymi słowy, szansę na sukces mają jedynie ci - którzy się przygotowują zawczasu. Ta książka im w tym pomoże. Każdy rozdział daje odpowiedź na konkretny finansowy problem. Polecam wszystkim, bo jest pisana w przyjazny dla czytelnika sposób, a wiedzy finansowej potrzebuje każdy...

Ilona Dzwonnik
EFG, Geniusz Wiedzy Finansowej 2011 - Laureat Olimpiady Wiedzy Finansowej na Giełdzie Papierów Wartościowych 2011.

Ta książka to więcej niż tekst. Ta książka to sposób na życie w sferze finansów. Praktyczna wiedza podana w sposób dostępny dla czytelnika poparta wieloma przykładami. Łatwość w czytaniu i rozumieniu. "Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci..." to treść , mądrość i wiara w pigułce. Potwierdzenie słów wielkiego człowieka i ekonomisty Petera Druckera, który mówił, że "najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej tworzenie...". Zachęcam wszystkich nie tylko do przeczytania ale szczególnie do stosowania reguł, którymi dzieli się z nami dr Andrzej Fesnak - doskonała pozycja. Gratuluję.

Andrzej Cichocki
dyrektor Pionu Sprzedaży oraz Członek Zarządu AXA Polska S.A.

Z pewnością wydawać pieniądze umiemy wszyscy, wielu potrafi je zarabiać, ale naprawdę niewielu potrafi nimi zarządzać. Dlatego temat tej książki wydał mi się bardzo uniwersalny. Miałem jednak pewne obawy: Andrzej Fesnak to trener wytrawny, o wieloletnim doświadczeniu. (Pierwszy raz widziałem go w "akcji" bodajże w 1995 r. Szkolił wtedy kandydatów na agentów ubezpieczeniowych i zrobił na mnie kolosalne wrażenie. Tak bardzo jego szkolenie odbiegało temperamentem i użytymi metodami od tego, co zwykliśmy nazywać szkoleniem dorosłych. Już wtedy bardzo sprawnie poruszał się w dziedzinie finansów). Pomyślałem zatem, że autor nagle postanowił podzielić się sumą wiedzy i doświad­czeń, jakie zgromadził przez te wszystkie lata pracy . Przyznacie, ryzyko powstania "gniota" było wyraźne. Jednak już po przeczytaniu paru zaledwie stron uspokoiłem się, to rzecz, która, choć traktuje o temacie trudnym, jest napisana lekko i przystępnie. To erudycyjny i błyskotliwy wykład o wychodzeniu z edukacyjnego deficytu wiedzy i rozumienia finansów. W niebanalny sposób przeprowadza czytelnika przez gąszcz pojęć i mechanizmów dotrzymując obietnicy zawartej w tytule: pokazuje drogę do zamożności. Do lektury!

Marek Fereniec
Wiceprezes Zarządu AEGON TU na Życie S.A.

To książka w amerykańskim stylu. O sprawach powszechnie uważanych za nudne i trudne opowiada prostym, zarozumiałym dla ogółu językiem, ale fascynująco. Fesnak jest "finasowym intelektualistą". Zawstydza tych, którzy uważają, że wiedza o finanasach jest godna troglodyty, a nie prawdziwego inteligenta, z drugiej strony udowadnia, że mądre planowanie i budowanie finasowej przyszłości i niezależności może być zajęciem niezwykle twórczym i ekscytującym. Nie jest to zwykły poradnik dla finasowych żółtodziobów. Książka porządkuje, a w wielu miejscach także poszerza wiedzę znawców finansów osobistych i stanowi kapitalne źródło, z którego powinni czerpać ludzie, którzy nie są z urodzenia miliarderami, a chcieliby dowiedzieć się, na czym polega istota niezależności finasowej i jak ją zbudować.

Tadeusz A. Mosz
publicysta ekonomiczny, autor Plus Minus TVP, EKG radiu TokFM

Zrozumiała edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem świadomości społecznej. Dzięki niej każdy może zarządzać lepiej swoimi finansami. Nasza Izba nie tylko wspiera takie inicjatywy ale również sama organizuje akcje uświadamiania. Powołany przez Izbę Komitet Razem zwrócił uwagę społeczeństwa na temat przyszłych emerytur i udało się nam wywalczyć ulgi emerytalne dla każdego. Książka Andrzeja Fesnaka z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości Polaków, omawia bowiem nie tylko palące zagadnienia emerytalne. Przede wszystkim w przystępny sposób pokazuje, co robić, aby mieć zasobniejszy portfel i realizować w życiu swoje różne finansowe cele.

Adam Sankowski
Prezes Polskiej Izby Pośredników Finansowych i Ubezpieczeniowych

Książka doskonale wpisuje się w wizję nakreśloną w ramach dokumentu EUROPA 2020, dla którego instrumentów wdrożenia będzie poszukiwać Polska w czasie rozpoczynającej się wkrótce nowej prezydencji. Książka jest uszczegółowieniem priorytetu "Młodzież w drodze", transponując go na sformułowanie "Polska młodzież w drodze do sukcesu finansowego". Zajęcia dydaktyczne i spotkania z młodzieżą dały możliwość Autorowi rozpoznania jej potrzeb i jej oczekiwań. Niekonwencjonalne metody w pracy z młodzieżą przysporzyły Autorowi wielu zwolenników, co z pewnością wpłynie na poczytność tej publikacji. Książka jest uszczegółowieniem priorytetu włączenia społecznego, serwując rady praktyczne, jak działać, aby włączyć ludzi biednych w dobrodziejstwo inwestowania i przekonać ich do podjęcia trudu samodzielnego, planowego kształtowania finansów osobistych. Autor działa z pasją i pisze z pasją, oddając w ręce Czytelnika całą swoją wiedzę i bogate doświadczenie zdobyte w zawodzie licencjonowanego doradcy finansowego i jednocześnie praktykującego inwestora obeznanego z tajnikami warsztatu inwestorskiego. Gorąco polecam uwadze Czytelnika tę niezwykłą i wielce pożyteczną lekturę.

Prof. dr hab. Irena Jedrzejczyk
Zakład Prawa i Finansów, Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie.

 

Oto nareszcie jest! Wreszcie pojawiła się mądra książka, której autor - specjalista od finansów - jest nie tylko wielkim znawcą przedmiotu o bogatym doświadczeniu oraz niebagatelnej praktyce, ale zarazem pasjonatem oddanym bez reszty tej specjalności. Dr Andrzej Fesnak w sposób nieskomplikowany, by nie powiedzieć, w bardzo przystępnej formie, definiuje pewien problem: na czym polega zarządzanie własnymi finansami? Owo zagadnienie, z którym większość z nas boryka się na co dzień, do niedawna nie znajdowało uznania - w kręgu uczonych finansistów - by o nim mówić językiem przeciętnego Polaka. Opracowanie A. Fesnaka, powstałe, jak się zdaje, na "surowym korzeniu" (to znaczy nieoparte na wcześniejszych tego typu pracach) dla tych wszystkich, którzy chcą bądź zmuszeni są do racjonalnego zarządzania własnymi finansami, staje się bezcennym do wykorzystania narzędziem. Uświadamia nadto, że możemy mieć wpływ na to co, się dzieje z naszymi dochodami, że możemy inaczej niż dotychczas racjonalniej nimi gospodarować. Książka skierowana jest m.in. do młodego pokolenia, jak również do Polaków o średniej klasie zamożności. To w owej książce znajdziemy odpowiedź na pytania; jak to zrobić i przy pomocy jakich metod zadbać o nasze obecne skromne dochody i ewentualnie te przyszłe? Książka ze wszech miar godna jest polecenia, ponieważ niezależnie od zawartej w niej bezcennej wiedzy, napisana jest językiem zrozumiałym, a więc przystępnym dla każdego czytelnika bez względu na jego status społeczny.

Zygmunt K. Jagodzinski
Specjalista od znaków wodnych, były kierownik atelier znaków wodnych zatrudniony w PWPW S.A. (ponad 40 lat pracy), znawca papierów wartościowych, w tym pieniędzy papierowych, wieloletni członek SDP, publicysta, autor 6 książek i ponad stu kilkudziesięciu artykułów przyczynkarskich, bronioznawca, czynny od 45 lat do dziś muzyk dixielandowy.

Wśród wielu pozycji poświęconych roli pieniądza w naszym życiu publikacja Autora zasługuje na szczególną uwagę. Recenzowana publikacja ma przede wszystkim walor praktyczny. W sposób przystępny, posługując się licznymi, niebanalnymi przykładami, wskazuje na nadrzędną rolę umysłu i pracy. Jak pisał Owidiusz - majątek rośnie czynem nie słowami. Książka składa się z pięciu części, które zawierają jasną i konsekwentną prezentację poszczególnych zagadnień, łącząc w sposób całościowy problematykę planowania finansów osobistych. Na uwagę zasługuje opatrzenie publikacji licznymi pytaniami, zadaniami, ćwiczeniami, co bardzo urozmaica i pozwala lepiej zrozumieć trudne zagadnienia ekonomiczne. Autor słusznie poświęca wiele uwagi inteligencji finansowej, upatrując w niej świadomego działania. Trzeba podkreślić, że praca jest w pełni nowatorska, tezy postawione przejrzyste i zrozumiałe dla czytelnika.

Wieslaw Szermach
Członek Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie "Polisa-Życie" S.A.

Dokonując w życiu odpowiednich wyborów, możemy stworzyć sobie sytuację, w której będziemy pracować mądrzej i żyć nie tylko z własnych dochodów kapitałowy ale i z samego kapitału. Jak trafnie zauważa autor, większy wpływ na nasze codzienne życie i przyszłość ma procent składany niż wiedza historyczna dotycząca Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Niestety jednak wiedza zdobywana przez lata, w obecnym systemie edukacji, nakierowana jest na rzeczy które z życiem codziennym niewiele mają wspólnego. Ilu z nas w ogóle pamięta co to takiego "pantofelek" i jak się rozmnaża? Oraz jaka część z nas wiedzę tą używa dla kształtowania swojej przyszłości? Książka Dr A. Fesnaka wprawdzie nie odpowiada czytelnikowi jak znaleźć pracę czy założyć własny biznes, ale wskazuje co robić gdy już ją mamy, wnosi aby odkładać chociaż 200 - 300 złotych miesięcznie. Wskazuje także, jak można skutecznie i efektywnie pomnażać oszczędności. Uchwalona przez Sejm Ustawa o Otwartych Funduszach Emerytalnych zakłada, że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Środki te mają być waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat oraz o wysokość inflacji. Czy to wystarczy abyśmy na emeryturze mogli godnie żyć? Wszyscy od dawna wiemy że odpowiedź na to pytanie jest negatywna, i nic nie wskazuje że będzie lepiej. Przekazana w tej książce, wiedza jest szczególnie przydana w świetle konieczności zabezpieczenia przyszłych emerytur poprzez znalezienie ich finansowania z prywatnych oszczędności. Sprzyjać temu ma wprowadzenie planowanych na rok 2012 ulg podatkowych. Osobiście uważam iż książka Dr A.Fesnaka powinna stać się szkolną lekturą obowiązkową, a każdy kto po nią sięgnie, z pewnością znajdzie w niej źródło inspiracji, oraz zastanowi się nad tym co robi obecnie i jak z finansowego punktu widzenia może poprawić swoją przyszłość. Gratuluję.

Wiktor Jacyno-Onuszkiewicz
Przewodniczący Rady Nadzorczej Perfect NDF SA

Autorzy
Kategorie
Formaty
Tagi
Average: 2.8 (2 votes)
Czytaj online darmowy fragment ebooka: 

Bogaty Polak, biedny Polak. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej / Andrzej Fesnak

Hosting MyDevil - 20 % rabtu z naszym linkiem

Easy Work System

Podobne publikacje:

Książka Jak pracując mniej, zarabiać więcej / Wiesław Kluz
Książka "Jak pracując mniej, zarabiać więcej". Inteligencja finansowa twoim kluczem do sukcesu. Poznaj 5 sprawdzonych dróg do wolności finansowej. Czy naprawdę można zarabiać więcej jednocześnie mniej pracując? ...
Ebook Bogaty Ojciec Biedny Ojciec dla młodzieży / Robert T. Kiyosaki i Sharon L. Lechter
Ebook "Bogaty Ojciec Biedny Ojciec dla młodzieży". Sekretna wiedza o pieniądzach, której nie zdobędziesz w szkole. Czego nie wiesz o pieniądzach i co hamuje Cię, aby mieć ich więcej? Finansowa wiedza, której nie uczą w...
Ebook Finansowy Geniusz / Daniel Wilczek
Ebook "Finansowy Geniusz". Odkryj w sobie bogactwo - Daniel Wilczek 150 książek w jednej. Esencja wiedzy na temat efektywnego budowania finansowego geniuszu i prosta droga do bogactwa. "Finansowy...
Książka Sztuka zdobywania pieniędzy / P. T. Barnum
Książka "Sztuka zdobywania pieniędzy". Złote zasady zdobywania fortuny  Poznaj sekrety zdobywania pieniędzy jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Ponadczasowe i niezwykle prawdziwe. Jesteśmy przekonani, że pisząc o...
Ebook Żyj i bogać się / Arkadiusz Bednarski
Ebook "Żyj i bogać się". Prosty i sprawdzony plan osiągania wolności finansowej Dowiedz się jak kierować swoim życiem finansowym, aby było ono dostatnie, bogate i satysfakcjonujące. Dlaczego...
X

Inne publikacje tego autora:

Darmowy ebook Planowanie Finansów Osobistych / Andrzej Fesnak
Darmowy ebook Godna emerytura / Andrzej Fesnak
Ebook Jak skutecznie zmieniać nawyki i dotrzymywać przyrzeczeń nie tylko noworocznych / Andrzej Fesnak
Czy chcesz mieć tylko rację, czy tak rozmawiać, żeby być szczęśliwym - Andrzej Fesnak
Darmowy ebook Finanse Dziecka / Andrzej Fesnak