Darmowy ebook "Finanse Dziecka". Jak świadomie zadbać o finansową przyszłość swojego dziecka? Dlaczego temat zamożności dzieci został przez nas wzięty pod lupę w ramach akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach?"
Ponieważ uważamy, że nasze społeczeństwo jest, jeśli chodzi o rolę dziecka, przesiąknięte hipokryzją. Rodzina i dzieci są świętym hasłem wszystkich ugrupowań politycznych w Polsce od czasów tzw. komuny, aż do dziś. A jakie są fakty?
System zdrowia i opieki zdrowotnej dzieci, jaki jest, każdy widzi. Powiedzmy, daleki od ideału. Horror związany z wprowadzeniem gimnazjów przeżyło już wielu rodziców, którzy wiedzą, że system edukacji szkolnej też jest daleki od ideału.
Dlatego o nasze dzieci musimy zadbać sami. Ale aby to zrobić, trzeba wiedzieć jak. Jak zatem to zrobić?
Jak zadbać o finansową przyszłość swojego dziecka? - Andrzej Fesnak VIDEO
ZASADA 1: Płać Twojemu dziecku na początku. Co to znaczy, że masz płacić sobie lub Twojemu dziecku na początku? Przecież są ważniejsze wydatki: czynsz, prąd, gaz, telefon, żywność, benzyna, ubezpieczenie samochodu, napoje, ubrania. Poza tym piwa by się człowiek napił, szminka potrzebna, kosmetyki, lody można zjeść, bo lato, kebab ładnie pachnie, drink w zimowy wieczór by się przydał itd.
Jestem pewien, że w tworzeniu listy wydatków jesteś po stokroć — o ile nie tysiąckroć — lepszy ode mnie.
I co z tego wynika?
Prosta rzecz — jak będziesz zawsze myśleć o sobie na końcu i o Twoim dziecku na końcu — to nie masz szansy na zamożność. Mówiłem o tym wielokrotnie w programach TVN CNBC. Najpierw płać swojemu dziecku lub sobie. Umieść siebie na samym początku listy płac. Czym to może skutkować? Regularnym budowaniem zamożności, krok po kroku, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. Jeżeli najpierw zainwestujesz dla swojego dziecka, a potem będziesz spontanicznie kupować ubranka i zabawki, bo właśnie jest przecena — będziesz stale budować zamożność swojego dziecka. Jeżeli będziesz najpierw kupować, bo ładne, i sprawisz dziecku przyjemność — obdarzysz je PRZEDMIOTAMI, A ZAMOŻNOŚCI NIE BĘDZIESZ BUDOWAĆ WCALE.
Innymi słowy...
Jeśli stawiasz budowanie zamożności Twojego dziecka na ostatnim miejscu listy płac, daleko za promocjami w sklepie — to czego oczekujesz? Jak możesz zbudować zamożność finansową? Aby to się wydarzyło, musi być ona pierwszym celem.
ZASADA 2: Płać sobie w zorganizowany sposób. Co to znaczy: płać sobie w zorganizowany sposób? I dlaczego sobie, skoro mówimy o zamożności dziecka? Jak to połączyć i zrozumieć? To bardzo proste. Otóż zamożność tworzy się systematycznie. A to oznacza, że proces jej tworzenia nie może być uzależniony od przypadku. Jakie przypadki mogą wchodzić tu w grę?
Możesz zapomnieć. Mogą być inne wydatki. Może być za późno. Możesz być „zawalony” pracą. Możesz mieć zbyt dużo zadań do wykonania. Możesz nie mieć połączenia z internetem. Ale czy to jest powód, żeby zrezygnować z zamożności, bo się jest zmęczonym i zapomina się o przelewie? Dlatego należy zadbać o to, aby pieniądze automatycznie pojawiały się na osobnym rachunku. „Automatycznie” oznacza to, że masz w tym celu zlecenie stałe w banku ustalone na określony dzień miesiąca. Najlepiej jest ustalić je na taki dzień, kiedy z pewnością wiadomo, że są na koncie środki i zlecenie zostanie zrealizowane. Problem możesz rozwiązać łatwo, definiując stały przelew. Można pójść do banku i złożyć stałe zlecenie. Można też zrobić to przy pomocy bankowości elektronicznej.
Istotne więc jest, aby ustalić datę, kiedy na koncie są środki. To jeden z kluczowych momentów analizy przed podjęciem decyzji. Zapewne domyślasz się, że to samo należy zrobić w przypadku budowania zamożności Twojego dziecka. Należy inwestować w zorganizowany i regularny sposób. Większość ludzi żyje nadzieją złotego strzału. Pewnego dnia niebo będzie nam przychylne. Zarobimy dużo, „zrobimy” świetny interes, dostaniemy nagrodę, odziedziczymy spadek, wygramy w lotka. I wtedy się odkujemy i zainwestujemy!
Ale co będzie, gdy przez ćwierć wieku nie zdarzy się nic, człowieku? To znaczy, że czas na wychowanie dziecka bezpowrotnie minie, a zamożności jak nie było, tak nie ma. Zamożność tworzy się regularnością, a nie złotym strzałem. Ludzie mają tendencję do przeceniania tego, co robią jednorazowo w tygodniu czy w miesiącu, a nie doceniają tego, co mogą zrobić latami poprzez systematyczne działanie. TO WAŻNE ZARÓWNO DLA CIEBIE, JAK I DLA TWOJEGO DZIECKA.
Obrazowo, jeśli systematycznie i co miesiąc od narodzin Twojego dziecka będziesz odkładać i inwestować zaledwie 162,13 zł (na 10%), gdy Twoje dziecko skończy 18 lat, na jego koncie będzie 100 000 zł. To, co Twoje dziecko zrobi z tymi pieniędzmi, będzie zależało także od tego, w jaki sposób je wychowasz i czy przekażesz mu odpowiednie wzorce postępowania z nimi, dzięki właściwej edukacji finansowej.
To oczywiście tylko przedsmak tego co chcemy przekazać w ramach akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach".
Jak pobrać ebooka "Finanse Dziecka" Darmowy ebook "Finanse Dziecka" dostępny jest w ramach ogólnopolskiej akcji "Porozmawiajmy o pieniądzach ". Aby otrzymać darmowego ebooka kliknij poniżej na buton "Pobierz darmowego ebooka". Otworzy się nowa strona. Po prawej stronie u góry znajdziesz napis "Pobierz wiedzę za darmo" a pod nim formularz w którym musisz podać swoje imię i adres emailowy. Następnie przejdź do swojej skrzynki pocztowej i potwierdź subskrypcję klikając na link w wiadomości.. (Uwaga. Niektóre programy pocztowe wyświetlają pustą wiadomość z tekstem "Pokaż wersję tekstową wiadomości " Kliknij na ten napis aby otworzyć emaila w formie tekstowej, następnie kliknij na link który znajduje się wiadomości.) Chwilę później otrzymasz podobnego maila z darmowym ebookiem.