Godna emerytura / Andrzej Fesnak

Tani hosting

Zawartość

Opis
Darmowy ebook Godna emerytura / Andrzej Fesnak

Darmowy ebook "Godna emerytura". Od czego tak na prawdę zależy Twoja emerytura?

Akt państwowej łaski czy własna renta kapitałowa?

Jeśli już zdajesz sobie z tego sprawę, że jeśli chodzi o emeryturę z ZUS-u czy z OFE, to nie możesz czuć się w żadnym wypadku pewnie, mamy złą wiadomość — będzie jeszcze gorzej, niż sobie wyobrażasz. Nie dlatego, że polski rząd jest nieudolny, głupi i zły, ale dlatego, że problemów demograficznych nie przeskoczy się w tak łatwy sposób.

W 2004 r. przeprowadzałem wywiad z Vincentem J. Derudderem — Sekretarzem Generalnym Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych (FECIF). Jest to zawodowa o rganizacja — założona w roku 1999 w Belgii. Głównym jej celem — mówiąc w skrócie — jest rozwijanie koncepcji niezależnego doradztwa finansowego. Vincent nie pozostawił ani cienia wątpliwości, mówiąc, że bomba zegarowa tyka. Tą bombą jest załamanie większości systemów emerytalnych w Europie. „Państwa nie są w stanie zapewnić emerytur swoim obywatelom. Obywatele muszą zrobić to sami.

Dlatego prawo będzie musiało uwzględniać interesy konsumentów bardziej niż do tej pory. Czy się to prawodawcom podoba, czy nie — tak po prostu jest. Załamanie systemów socjalnych różnych państw, a Polska jest w takiej samej sytuacji — unaocznia jedynie konieczność indywidualnej troski każdego obywatela o własną finansową przyszłość”.

Czyli wracamy do kultowego programu telewizyjnego z okresu socjalizmu. Redaktor Adam Słodowy prowadził program pod znamiennym tytułem — „Zrób to sam”. Problem polega tylko na tym, że na ogół przeciętny obywatel ma inne codzienne troski i nie ma odpowiednich kompetencji, aby stworzyć sobie indywidualny plan emerytalny.

A państwo „wspomaga” różnymi niespodziankami obywateli, a szczególnie tych, którzy są aktywni.

7 lutego 2006 r. był ważnym dniem dla każdego emeryta. Trybunał Konstytucyjny po konsultacjach z ZUS-em, Sejmem, Senatem i prokuraturą ogłosił interesujący wyrok.

Dzięki jego decyzji emerytura zyskała status świadczenia, czyli straciła status prawa. Po 40 latach płacenia składek nie masz prawa do niczego. Możesz dostać świadczenie. Co ciekawe — świadczenie to jest możliwe wtedy, gdy państwo na to stać, a Ty, obywatelu, nie masz żadnych dochodów.

Jeśli chcesz dyskutować ze mną, co to jest dochód, to zataj przed urzędem skarbowym 5 zł albo powiedz, że masz taki dochód, ale nie zapłacisz żadnego podatku.

Cała prawda o godnej i dostatniej emeryturze - Andrzej Fesnak

Prawda jest zatem gorzka, a na dodatek jest to niesprawiedliwe i to bardzo:

 • Możesz nie mieć w ogóle emerytury, bo Ci nie przysługuje.
 • Jeżeli już będziesz mieć emeryturę z ZUS-u, to będzie minimalna i na pewno mniejsza, niż myślisz i oczekujesz.
 • Otrzymywana emerytura z ZUS-u nie wystarczy Ci na normalne życie. Za dużo, żeby umrzeć, ale za mało, żeby żyć.
 • Tylko Ty możesz zmienić to odpowiednim działaniem.

Jak wiesz, rząd niestety rozmontował reformę. Otwarte fundusze emerytalne nie będą otrzymywać swojej składki w wysokości 7,2%.

Jeśli będzie to np. 100 zł miesięcznie, to przy stopie zwrotu 7%, przez 30 lat licząc, średnio uzbiera się 85 397,97 zł.

Miesięcznie da to 495 zł brutto. Drugie tyle da ZUS — czyli za 900 zł będziesz pędzić szczęśliwy żywot emeryta. „Wesołe jest życie staruszka…”.

A zatem, zamiast liczyć na państwo — pomyśl o własnej rencie kapitałowej!

 • Nie będziesz zależny od państwa.
 • Nie będziesz uzależniony od urzędników.
 • Swój kapitał emerytalny możesz pozostawić w spadku swoim dzieciom. Chyba lepsze jest poczucie niezależności niż nasłuchiwanie, czy już idzie listonosz z emeryturą?

Aby pokazać Ci, że biorąc sprawy w swoje ręce, możesz zapewnić sobie godziwą emeryturę, spójrz, proszę, na poniższy przykład tego, w jaki sposób samodzielnie, inwestując systematycznie zaledwie 100 zł miesięcznie, możesz mieć 637 678,02 zł na emeryturze.

Godna emeryturaJak to możliwe? Zakładając, że nie należysz do osób, które uważają, że „do emerytury jest jeszcze czas, pomyślę o tym później”, wiesz, że kluczowe jest to, aby zacząć działać jak najszybciej. W naszym przykładzie zaczynamy inwestować zaledwie 100 zł miesięcznie (przyznasz, że jest to kwota, na którą możesz sobie pozwolić?) przez 40 lat (czyli powiedzmy w wieku 25 lat). Zakładając dla bezpieczeństwa zysk na poziomie 10% (o tym, dlaczego jest to absolutnie realny i bezpieczny zysk, dowiesz się m.in. z naszej akcji — można mieć o wiele więcej, ale także wiąże się to z większym ryzykiem), kwota ta, dzięki procentowi składanemu, rośnie do wielkości 637 678,02 zł.

Co daje Ci taka kwota w wieku 65 lat? Wyobraź sobie, że dalej inwestujesz te pieniądze, pobierając jednak co roku rentę kapitałową. Przy dalszym inwestowaniu na 10%, jest to dokładnie 5 313,98 zł miesięcznie. To jest Twoja własna, wypracowana przez całe życie emerytura. I to wówczas, gdy inwestujesz zaledwie 100 zł miesięcznie. Wyobraź sobie, co by było, gdyby inwestować więcej?

Ale jest jeszcze druga strona medalu. Im później zaczniesz, tym większych pieniędzy będziesz potrzebować, aby uzyskać kwotę, która da Ci sensowny zysk na emeryturze. Dla przykładu, jeśli „obudzisz się” w wieku 30 lat, to masz już tylko 35 lat na zbieranie na emeryturę. Te same 100 zł po 35 latach zamiast 40, daje już zaledwie 382 827,67 zł. Wystarczy nawet ROK (34 lata zamiast 35) i już jest tylko 345 393,44 zł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokonywać takich obliczeń, ale co ważniejsze, jak zaplanować swoją emeryturę już teraz, zapraszam do pobrania darmowego ebooka.

Jak pobrać ebooka "Godna emerytura"

Darmowy ebook "Godna emerytura" dostępny jest w ramach ogólnopolskiej akcji "Porozmawiajmy o pieniądzach". Aby otrzymać darmowego ebooka kliknij poniżej na buton "Pobierz darmowego ebooka". Otworzy się nowa strona. Po prawej stronie u góry znajdziesz napis "Pobierz wiedzę za darmo" a pod nim formularz w którym musisz podać swoje imię i adres emailowy. Następnie przejdź do swojej skrzynki pocztowej i potwierdź subskrypcję klikając na link w wiadomości.. (Uwaga. Niektóre programy pocztowe wyświetlają pustą wiadomość z tekstem "Pokaż wersję tekstową wiadomości " Kliknij na ten napis aby otworzyć emaila w formie tekstowej, następnie kliknij na link który znajduje się wiadomości.) Chwilę później otrzymasz podobnego maila z darmowym ebookiem.

Spis treści

Spis treści darmowego ebooka "Godna emerytura"

 • Część I
 • O autorze
 • Część II
 • Emerytura — akt państwowej łaski czy własna renta kapitałowa?
 • Część III
 • Gdyby świat był prosty i bez inflacji
 • Emerytura 50-latka
 • Emerytura 40-latka
 • Emerytura 30-latka
 • Emerytura 20-latka
 • Emerytura 10-latka
 • Emerytura 0-latka
 • Porównanie
 • Część IV
 • Co zrobi nam Zła Wiedźma Inflacja?
 • Jak 50-latek walczy z inflacją?
 • Jak 40-latek walczy z inflacją?
 • Jak 30-latek walczy z inflacją?
 • Jak 20-latek walczy z inflacją?
 • Jak 10-latek walczy z inflacją?
 • Jak 0-latek walczy z inflacją?
 • Część V
 • Zakończenie
Autorzy
Kategorie
Formaty
Tagi
Average: 3.5 (5 votes)
Hosting MyDevil - 20 % rabtu z naszym linkiem

Easy Work System

Podobne publikacje:

Ebook Bogaty Polak, biedny Polak. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej / Andrzej Fesnak
Książka "Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej" z serii Bogaty Polak, biedny Polak. Prawdopodobnie jedyna dostępna na rynku publikacja, która w tak praktyczny i...
Darmowy ebook Finanse Dziecka / Andrzej Fesnak
Darmowy ebook "Finanse Dziecka". Jak świadomie zadbać o finansową przyszłość swojego dziecka? Dlaczego temat zamożności dzieci został przez nas wzięty pod lupę w ramach akcji "Porozmawiajmy o Pieniądzach?" Ponieważ...
Ebook Bohater Finansów Nowej Ery / Paweł Mika
Ebook "Bohater Finansów Nowej Ery" to przełomowa książka o finansach osobistych. Nie dbaj o gospodarkę, zadbaj o swoją rodzinę. Ebook "Bohater Finansów Nowej Ery" ma szansę stać się klasykiem uwielbianym przez...
Ebook Inteligentne oszczędzanie / Marcin Jaskulski
Ebook "Inteligentne oszczędzanie". Jak wykorzystać sprawdzone sposoby oszczędzania i świadomie rozporządzać swoimi pieniędzmi? W jaki sposób, wprowadzając jedynie kilka drobnych zmian, możesz zacząć oszczędzać naprawdę dużą...
Ebook Bogaty Ojciec Biedny Ojciec dla młodzieży / Robert T. Kiyosaki i Sharon L. Lechter
Ebook "Bogaty Ojciec Biedny Ojciec dla młodzieży". Sekretna wiedza o pieniądzach, której nie zdobędziesz w szkole. Czego nie wiesz o pieniądzach i co hamuje Cię, aby mieć ich więcej? Finansowa wiedza, której nie uczą w...
X

Inne publikacje tego autora:

Darmowy ebook Planowanie Finansów Osobistych / Andrzej Fesnak
Ebook Bogaty Polak, biedny Polak. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy, działając inaczej / Andrzej Fesnak
Ebook Jak skutecznie zmieniać nawyki i dotrzymywać przyrzeczeń nie tylko noworocznych / Andrzej Fesnak
Czy chcesz mieć tylko rację, czy tak rozmawiać, żeby być szczęśliwym - Andrzej Fesnak
Darmowy ebook Finanse Dziecka / Andrzej Fesnak