Gwiazda programu Starting Over NBC dzieli się z czytelnikami swoimi sposobami na całkowitą reorganizację własnego życia w zaledwie 30 dni. Ebook "Zmień swoje życie w 30 dni " to poradnik inspirujący, ciekawy, dla niektórych może szokujący, ale przez to niezmiernie motywujący. Do zmiany, poszukiwania szczęścia i świadomego życia.
Aby rozwinąć się jako całkowicie nowy człowiek, musisz skupić się na kilku ważnych zagadnieniach, związanych ze szczerością w stosunku do samego siebie, opanowywaniem lęku przed nowym ja, ale przede wszystkim na dostrzeganiu faktów, a nie subiektywnych odczuć. Ważna jest także nauka słuchania własnego umysłu, która znacznie przyspieszy proces przemiany.
Siłę potrzebną do odnalezienia nowego ja uzyskasz przede wszystkim przez zredefiniowanie znanych już wcześniej pojęć. Okazuje się bowiem, że dyscyplina może prowadzić do… wolności. Kiedy pojęłam, czym jest dyscyplina i jak ważną rolę odgrywa w życiu, nauczyłam się sztuki konsekwentnych wyborów.
Dzień 2.
Okaż sobie uznanie
Weź głęboki wdech i przeczytaj poniższe stwierdzenie:
Radzisz sobie lepiej, niż myślisz.
Co czujesz po jego przeczytaniu?
Radość? Ulgę? Cieszysz się, bo masz wrażenie, że nareszcie uznano Twoją wartość? A może czujesz się źle zrozumiany?
Zaznacz te z odpowiedzi, które najpełniej odzwierciedlają to, co czujesz w obecnej chwili.
______ „Rhonda mnie nie zna”.
______ „Nie robię tyle, ile powinienem”.
______ „Dzięki Bogu, znalazł się w końcu ktoś, kto mnie rozumie”.
______ „Chciałbym, żeby była to prawda”.
______ „Jeśli faktycznie tak jest, dlaczego nie poprawiło mi to samopoczucia?”.
______ „Naprawdę?”.
______ „Dziękuję”.
______ „Nie mów tego! Stracę całą motywację!”.
______ „Nie wątpię. Pracuję nad tym”.
______ Inna odpowiedź: __________________________________
Reakcja na pochwałę pokazuje sposób, w jaki Twój umysł filtruje informacje. Ma to bezpośredni wpływ na Twoje uczucia, myśli oraz zachowanie. Istnieje wiele filtrów, które służą do kamuflowania prawdy. Niektóre z nich to: „Nie jestem wystarczająco dobry” lub „Nikt mnie nie polubi”.
Sposób, w jaki przetwarzamy informacje, kształtuje nasze wyobrażenie o otaczającym świecie.
Przyjrzyjmy się teraz Twoim filtrom.
Jeśli wybrałeś odpowiedź „Rhonda mnie nie zna”, Twój filtr to: „Nikt nie wie, kim naprawdę jestem”. Jesteś typem osoby, do której nie sposób się zbliżyć. Intymność nie jest Twoją mocną stroną. Będąc z kimś blisko, nie ufasz tej osobie. Boisz się jej odejścia.
Jeśli wybrałeś drugą odpowiedź — „Nie robię tyle, ile powinienem” — Twoim filtrem jest perfekcjonizm. Jesteś dumny z tego, że pracujesz ciężej i dłużej niż inni, ale nie masz czasu dla siebie. Traktujesz się po macoszemu.
Odpowiedź „Dzięki Bogu, znalazł się w końcu ktoś, kto mnie rozumie” oznacza, że ponad wszystko lękasz się bycia niezauważonym. Szukasz potwierdzenia własnej wartości na zewnątrz i często czujesz się nierozumiany przez otoczenie.
Jeśli zaznaczyłeś „Chciałbym, żeby była to prawda”, Twój filtr to: „Nikt nie wie o mnie tyle co ja sam”. Z trudem przyjmujesz pochwały. Nie wierzysz, że robisz wystarczająco dużo lub że zasługujesz na sukces. Zamiast skupiać się na tym, co Ci wychodzi, wolisz zadręczać się tym, co robisz źle. Masz poczucie humoru, ale rzadko rozśmieszasz innych.
Wybór odpowiedzi „Jeśli faktycznie tak jest, dlaczego nie poprawiło mi to samopoczucia?” to znak, że Twoim życiem, zamiast logiki, rządzą emocje. Kłębi się w Tobie wiele uczuć, lecz nie czujesz się dobrze we własnej skórze. Mnogość owych uczuć rozprasza Twoją uwagę i utrudnia skupienie na zamierzonym celu.
Jeśli wybrałeś odpowiedź „Naprawdę?”, masz nawyk podawania w wątpliwość wszystkiego, co robią lub mówią inni. Nosisz w sobie nieuświadomione przekonanie, że nie zasługujesz na komplementy i dlatego nie umiesz ich przyjąć. A to oznacza, że wątpisz w siebie.
Jeśli na komplementy reagujesz prostym słowem „dziękuję”, wiesz, że należy je przyjmować z wdzięcznością. Nauczyłeś się tego. Jeżeli wierzysz w prawdziwość pochwał i komplementów, bez względu na to, z czyich ust pochodzą — posiadasz zdrowe poczucie własnej wartości. Istnieje jeszcze jedna możliwość, a mianowicie — nie wierzysz w żadne komplementy, ale potrafisz za nie dziękować. Oznacza to, że brak Ci pewności siebie potrzebnej do tego, aby wprowadzić istotne zmiany w życiu.
„Nie mów tego! Stracę całą motywację!” — to wybór tych, którzy nieustannie krytykują samych siebie i żywią przekonanie, że otoczenie negatywnie ocenia ich osobę. Czują, że nie są „dość dobrzy”. Odczuwają przymus „naprawiania” samych siebie, bez względu na pozytywne opinie płynące z otoczenia. Wiecznie cierpią i walczą.
Zaznaczenie ostatniej odpowiedzi wskazuje na zdrową pewność siebie. Charakteryzuje osobę potrzebującą uznania i dającą je sobie, kiedy wie, że na nie zasłużyła. Osoba taka chce być postrzegana jako ktoś, kto odniósł sukces.
Twoja percepcja świata — Twój filtr — daje Ci złudzenie realności, lecz uniemożliwia dostrzeżenie prawdy. W ciągu kolejnych paru dni pomogę Ci zmienić Twój obecny styl postrzegania rzeczywistości.
Którego z filtrów używasz na co dzień? Która odpowiedź jest Ci najbliższa?