Z ebooka "Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji" dowiesz się w jaki sposób skutecznie wpływać na innych i bronić się przed negatywnym wpływem z ich strony?
Nie da się ukryć, że psychologia manipulacji budzi coraz większe zainteresowanie wśród naszego społeczeństwa. Powstało wiele publikacji na ten temat, firmy szkoleniowe proponują kursy związane z tą tematyką, ucząc, jak profesjonalnie manipulować. Ten wzrost zainteresowania manipulacją budzi coraz większe obawy. Nie wiesz, kiedy możesz być poddany wyrafinowanej manipulacji, która może zaprowadzić Cię na manowce. Czy można temu zaradzić, abyś bezpiecznie osiągał swoje cele i dążył do sukcesu? Z pewnością możesz temu zaradzić.
Nie chodzi tu jednak tylko o to, jak potężnym narzędziem oddziaływania jest ta wiedza, nie chodzi o skuteczny kontakt, ani o to, że ktoś zrobi to, czego od niego oczekujemy. Tu chodzi o coś znacznie cenniejszego.
Co jest najlepszą obroną? Niektórzy twierdzą, że atak! I coś w tym jest, Twoim "atakiem" może być wiedza zawarta w książce "Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji". Sama świadomość jest potężną tarczą, która będzie chronić Ciebie i Twoje cele.
Oprócz tego, że nauczysz się skutecznie rozpoznawać próby manipulacji Twoimi decyzjami, dowiesz się także, jak wpływać na innych w POZYTYWNY sposób. Słowa mają magiczną moc i odpowiednio użyte nakłonią odbiorcę, żeby zrobił to, czego zechcesz. Ta wiedza może Ci się przydać w domu, wśród znajomych, a także gdy będziesz na rozmowie o pracę. Pamiętaj, żeby być ostrożnym i wykorzystywać tę wiedzę tylko do poprawienia Twoich relacji z ludźmi oraz dobrego wrażenia!
Unikanie
Mechanizm unikania polega na uciekaniu od wszystkiego, co wywołuje lęk i może zakończyć się trudną do zaakceptowania porażką. Najprostszą techniką unikania , jest przyjęcie roli widza i obserwowanie z bezpiecznej odległości innych, którzy zmagają się z problemami.
Najłatwiej oceniać i krytykować innych, kiedy zajmuje się bezpieczną pozycję obserwatora a nie uczestnika życia. Rola widza umożliwia uniknięcie aktywnej konfrontacji z życiem i jego problemami. Z bezpiecznej odległości , widz może poddawać krytyce to, co się dzieje „poza nim” i napawać się pozornym poczuciem wyższości.
Przestrzeganie zasady „ nie pchać palca między drzwi ” chroni co prawda widza przed frust racjami, ale ma również negatywne skutki. Przykładem jest unikanie wyzwań ze strachu przed możliwością nieporadzenia sobie, ewentualną złą oceną lub niedowartościowaniem. Taki człowiek woli być postrzegany jako leń ( „ Mógłbym to zrobić, ale mi się nie chce. ” ). Jest to odbieranie sobie szansy na osiągnięcie sukcesu, bo już na starcie pojawia się wątpliwość „A jak sobie nie dam rady?”. Człowiek nawet nie próbuje, usuwa się w cień i obserwuje jak inni zmagają się z problemem, krytykując ich przy tym „Jakbym ja to robił, to bym zrobił to lepiej, ale mi się nie chce. ”.
We współczesnym społeczeństwie , bardzo ważną rolę odgrywa zjawisko konkurencji. Pogoń za sukcesem wymaga nieustannego przyjmowania na siebie nowych wyzwań, zmagania się z problemami i umiejętności radzenia sobie ze stresem ciągłej rywalizacji. W takiej sytuacji wiele osób nie wytrzymuje presji i wycofuje się do bezpiecznej pozycji obserwatora.
Zjawisko unikania zaczyna działać już w okresie dzieciństwa (głównie wśród dzieci wychowywanych w autorytar nym systemie). Dzieci są z natury aktywne, żądne wiedzy i ciekawe świata. Jeżeli system wychowawczy nie uwzględnia indywidualności każdego z nich i narzuca jednolite normy oraz wymagania, dzieci, które nie spełnią tych wymagań , będą narażone na kłopoty i trudności w nauce (nastąpi ucieczka przed osiągnięciami).
Człowiek, który stosuje mechanizm unikania , ucieka od otwartego wystąpienia w obronie własnych praw. Jest zadowolony, jeżeli zostawi się go w spokoju i nie zmusza do brania na siebie odpowiedzialnośc i („ Niech inni się martwią. Ja chcę mieć święty spokój. ”).
Mechanizm unikania jest bardzo ważny z punktu widzenia hierarchicznego systemu społecznego, gdyż w systemie takim uległość jest istotną cechą. Taki system potrzebuje ludzi biernych (tzw.: „szarej masy” ), którymi można łatwo sterować i którzy nie będą aktywnie protestować przeciw działaniom systemu.
Jest jeszcze inny (poza rolą obserwatora) rodzaj unikania, o którym chciałbym wspomnieć. Jest nim ucieczka w inną sferę działania. Kiedy nie udaje się osiągnąć sukcesu w jednej dziedzinie , człowiek stara się osiągnąć sukces w innej. Stąd często mamy do czynienia z sytuacją, w której pracuje się w zupełnie innej branży niż się kształciło.
Jak bronić się przed unikaniem?
Przede wszystkim przez akceptac ję rzeczywistości i aktywne podejście do konfliktów.
Nie unikaj konfrontacji z rzeczywistością. Stań naprzeciw problemom świadom ryzyka porażki (lepiej przegrać jako uczestnik życia niż przyglądać się biernie jako obserwator i nie wykorzystać okazji).
Każdy człowiek może odnieść w życiu sukces, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ucieka przed aktywnym działaniem i problemami. Pamiętaj, skoro inni odnieśli sukces to i ty potrafisz, musisz tylko podjąć wyzwanie. Nie ma rzeczy niemożliwych, są jedynie trudne z pozoru.
Andrzej Stefańczyk - Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji
Niech hasło "wywieranie wpływu" przestanie być Ci obce. Niech pracuje na Twoją korzyść!
Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że manipulacja jest obecna prawie wszędzie. Czy potrafisz jednak zachować się i reagować na nią odpowiednio? Wiesz, jak wykorzystać perswazję i wywieranie wpływu tak, aby pracowały dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie?
Na początek wystarczy, że powiesz sobie:
"Teraz moja kolej. Moja kolej na działanie. Nie pozwolę już nikomu na manipulowanie sobą."
Zobacz, czego nauczysz się dzięki publikacji "Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji"
- Będziesz śmiać się z nieudolnej manipulacji innych ludzi mając świadomość wiedzy i praktycznych porad zawartych w tej książce.
- Zrozumiesz, w jaki sposób można nakłonić innych do podjęcia lub zmiany jakiejś decyzji.
- Zrozumiesz, w jaki sposób można wpływać na emocje innych ludzi skłaniając ich do określonego zachowania.
- Zrozumiesz istotę komunikacji międzyludzkiej i wpływ poszczególnych jej składników na proces wywierania wpływu na innych ludzi.
- Będziesz wiedział, w jaki sposób skutecznie obronić się przed manipulacją, tak, aby czuć się bezpiecznie.
- Poznasz istotę psychomanipulacji oraz zrozumiesz, jak działają poszczególne techniki psychomanipulacyjne, zwłaszcza te, które mają charakter przymuszający i ograniczający wolność samostanowienia.
- Poznasz techniki stosowane przez różnego rodzaju naciągaczy, spryciarzy, cwaniaków i innych manipulantów.
Czy chcesz czuć się człowiekiem wolnym od manipulacji i chciałbyś zerwać swoje kajdany raz na zawsze? Zapraszam Cię więc do zapoznania się z praktycznym poradnikiem "Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji" już teraz!